قلعه لشتان

0
عناصر ملموس
عناصر ملموس
افزودن به علاقمندی ها

اضافه کردن مورد به لیست دلخواه نیاز به یک حساب کاربری دارد

520
توضیحات

قلعه لشتان

، قلعه است در گذر پر فراز و نشیب تاریخ ، متعلق به دوران باستان. این قلعه بر روی کوهی در شش کیلومتری بندر تاریخی کنگ واقع است. در دیدار با قلعه لشتان می توان زیبایی های اطراف قلعه شامل کلوت ها ، شهر تاریخی بندر کنگ و بندر لنگه و خلیج فارس را به تماشا نشست.

تاریخچه ی قلعه لشتان :
وجود نشانه های ایران باستان در قلعه لشتان و بناها و برکه های سنگی آن نشان از قدمت این قلعه و منطقه در دوره های قبل از اسلام دارد.

بنای قلعه:
قلعه لشتان بر روی کوهی بلند با شیبی تند بنا شده است و از پایین به هیج وجه آثاری از قلعه دیده نمی شود در صورتی که از بالا می توان به خوبی همه جا را زیر نظر داشت.
مساحت تقریبی قلعه لشتان حدود 30000 متر مربع است . قلعه در نگاه اول ،شکل ذوزنقه ی مایل به مثلث است و چهار برج در چهار جهت اصلی قلعه قرار دارد. در گذشته اطراف قلعه و درست در لبه های کوه که به پرتگاه منتهی می شده است، دیواری از سنگ بنا شده بود و در هر بیست تا سی متر طول دیوار یک برج دیده بانی ساخته بودند و از آنجا کاملا اطراف قلعه و روستاهای دور و نزدیک اطراف قلعه را زیر نظر داشتند . در گذشته ی دور برای ورود به قلعه لشتان از پلکان بسیار مرتبی که از سنگ کوه تراشیده بودند، استفاده می کردند. در گوشه و کنار شهر لشتان انواع و اقسام سفال های رنگارنگ مربوط به ادوار مختلف موجود است و در هیچ مکانی از قلعه ، زمین عاری از ساخت و ساز وجود ندارد.در یرتاسر این شهر صد ها اتاق تراشیده شده از سنگ ، دخمه های غار مانند با تاقچه های متعدد ، دیوارهای سنگی ، محل اصطبل چهارپایان، راهروها و مراکز نگهبانی متعدد وجود داشته و امروزه جز آثار اندکی ، تقریبا تخریب گشته است.
قلعه شامل قسمت های مختلفی می باشد که بخش عمده ی آن تخریب گشته و فقط برخی آثار در آن قابل مشاهده می باشد، قسمت های مختلف بنا به شرح زیر می باشد:
دیوار سنگچین دور قلعه : در شمال قلعه دیواری سنگی به طول حدود صد متر وجود دارد که چون جنس سنگ های کوه دیوار شبیه هم اند از پایین قلعه قابل تشخیص نمی باشد اما در فاصله ی بیست متری قلعه نمایان می شود.
برج های دیده بانی قلعه: این برج های دیده بانی شامل چهار برج می باشد که با هر کدام ازآنها می توان یک منطقه ی وسیع را دیده بانی کرد.
برکه های مسقف و غیر مسقف قلع لشتان: در قلعه لشتان به اندازه ی تمامی منطقه ی لشتان قدیم برکه های متعدد با سبک های گوناگون و معماری منحصر به فرد وحود دارد . با وجود مشکلاتی برای بالا بردن مصالح ، حدود سیصد برکه در قلعه لشتان ساخته شده است که در حال حاضر سقف اکثر این برکه ها فرو ریخته و آب در درون آنها موجود نیست.
گورستان های قدیمی قلعه: در تمام قلعه لشتان سه گورستان وسیع وجود دارد . سه گورستان قلعه از هزاران قبر سنگی کوچک و بزرگ ساخته شده اند.
تونل زیرزمینی مواصلاتی قلعه و دریا: در مورد این راه و امکان وجود و یا نبود آن مباحثی مطرح است. اما نگاه اغلب مردم کنگ در گذشته و حال این است که یک راه زیرزمینی اسب رو در قلعه لشتان، این قلعه را به برج مدور در بندر کنگ وصل می کرده است و در مواقع سختی آذوقه، اسلحه و مایحتاج ساکنین قلعه اعم از حاکم و فرد عادی را تامین می کردند.
معبد یا بلندی درون قلعه: در درون قلعه معبد مانند دورانی با مصالحی از نوع ملاط و سنگ های مرجانی وجود دارد ، که ساختار این بنا با توجه به جنس سنگی آن از ساختار کل قلعه متفاوت است.
آسیاب سنگی: در هر خانه ی قلعه آسیاب های سنگی وجود داشته که هنوز آثار آنها مشهود است.
آغل : در قلعه آغل های کوچک و بزرگ برای غذا خوردن حیوانات وجود دارد که نشان از ذامدار بودن مردم قلعه می دهد و در بیرون قلعه محفظه های غار مانندی وجود دارد که می تواند محل نگهداری دام ها باشد.

راه های دسترسی به قلعه لشتان:
این قلعه در شش کیلومتری بندر کنگ قرار دارد و دسترسی به قلعه با وسیله ی نقلیه ی شخصی یا توریستی امان پذیر می باشد. اما برای رسیدن به قلعه از یک فرد راه بلد محلی بایستی کمک بگیرید چون مسیر مشخصی برای آن وجود ندارد.
دسترسی از طریق روستای بارچاه

گالری
نقشه