صنایع دستی

0
عناصر ملموس
عناصر ملموس
افزودن به علاقمندی ها

اضافه کردن مورد به لیست دلخواه نیاز به یک حساب کاربری دارد

624
توضیحات

صنایع دستی

صنایع دستی شهر کنگ در واقع پیوند گذشته و حال این شهر تاریخی است. برای دیدن و خرید انواع مختلف صنایع دستی زیبا و جذاب بندر کنگ می توان به خانه ی صنایع دستی مراجعه و تمامی این آثار زیبا را در خانه ای قدیمی در بافت تاریخی مشاهده کرد.

صنایع دستی شهر  کنگ در واقع پیوند گذشته و حال این شهر تاریخی است. در این شهر صنایع دستی بیشتر توسط بانوان تولید می شود و می توان هنر دست دوزی هایشان را در لباس زیبای آنها دید. همچنین مردان نیز صنایع دستی زیبا و منحصر به فردی را نظیر ایجاد عناصر شاخص بافت تاریخی بندر کنگ (مناره، بادگیر، لنج، درخت نخل، برکه، تور بافی و …) تولید می کنند. این ماکت های تزئینی که هنر دست مردان کنگی است با تبحر و مهارت خاصی ساخته می شود.

صنایع دستی بومی بندر کنگ به چهار گروه عمده قابل تقسیم هستند:

  • صنایع دستی تزئینی نظیر زری بافی، گلابتون دوزی، خوس دوزی، کمان دوزی و گل دوزی
  • صنایع دستی مرتبط با درخت نخل خرما، نظیر بافت حصیر برای سقف(سوند) و فرش کردن خانه ها(تک)، بافت ظروف و زنبیل نگهداری خرما ( گت، کوراغ و کفات) که به ترتیب برای نگهداری خرمای مرغوب، خرمای بی هسته و خرمای خراب شده به کار می رفت، بادبزن و زنجیر های کوچک و بزرگ، سبد نگهداری پرندگان، اتاق های مشبک( کلندری) و ...
  • سفالگری و ساخت ظروف مختلف نظیر انواع کوزه و خمره و قلیان از خاک رس شهر
  • صنایع دستی مرتبط با ماهیگیری، نظیر تور بافی،گرگور بافی، رشته ها و طناب های کلفت بافت شده از لیف خرما و دیگر ملزومات سفر های دریایی.

در بندر کنگ عروسک های خمیری تولید می شود که این عروسک ها، ترویج دهندگان فرهنگ بومی مردم هستند و با دقت و ظرافت خاصی تهیه می شوند و این زیبایی را در لباس ها و نقش و نگار حنا بر روی دست و پای عروسک ها می توان دید.

از جمله هنر های دیگر بانوان کنگی که در خانه ی صنایع دستی و موزه ی مردم شناسی به شهروندان و گردشگران ارائه کمی شود نقش حنا است. نقش و نگار های زیبا از گل و بوته گرفته تا شمایل و اشکال هندسی را بانوان هنرمند کنگی برای شما ظراحی و اجرا می کنند.

خانه صنایع دستی: این خانه که از خانه های قدیمی موجود در بافت تاریخی بندر کنگ است در راستای آموزش صنایع دستی به بانوان در تمامی رده های سنی تاسیس شد. این خانه توسط بانوان اداره می شود . حضور بانوان در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی شهر کنگ همواره پر رنگ بوده است و همین فعالیت ها منجر به تاسیس این خانه گردید.

این خانه صنایع مختلف دستی بندر تاریخی کنگ را به نمایش می گذارد. در حیاط آن کاپاری وجود دارد که هنر زیبای حصیر بافی را می توان تماشا کرد. این خانه شامل اتاق های مختلف از جمله اتاق آموزش، اتاق میهمان و اتاق فروش می باشد.

اتاق میهمان با صنایع دستی مختلف تزیین شده و تقریبا تمامی صنایع دستی یندر کنگ را در آن می توان دید. در اتاق آموزش انواع صنایع دستی به بانوان آموزش داده می شود و تقریبا نزدیک به 1000 هنر جو در رشته های مختلف صنایع دستی در اینجا آموزش می بینند و در اتاق فروش نمایشگاه دائمی از صنایع دستی بر پا ست و هر صنایع دستی که دوست داشته باشید می توانید تهیه کنید . این صنایع دستی با قیمت های مختلف به فروش می روند و شما می توانید سوغات سفر خود را به راحتی و با قیمت مناسب از خانه ی صنایع دستی تهیه نمایید.

گالری
نقشه