مراسم و مناسبت ها

مراسم حل حلو: رسم جالبی که در روزهایی مثل عید قربان یا فطر یا نیمه ی شعبان برگزار می شود .

خانواده ها بسته هایی از شیرینی برای این مراسم در خانه فراهم می آورندو در روز عید، کودکان با زدن درب خانه ها و گفتن کلمه ی حل حلو ، بسته های شیرینی خود را دریافت می کنند.

دسته دسته دختران و پسران با ذوق و شوق کودکانه خود کوچه‌ها و خیابان‌ها را مملو از شور و نشاط می‌کنند. درب هر خانه باز است و کودکان یک صدا کلمه هل‌هلو را تکرار و اعلام حضور کرده تا صاحب‌خانه سهم آنان را بدهد. حل حلو به معنای شیرینی می باشد که خانواده ها بسته هایی را مانند آجیل، زولبیا،شیرینی محلی، تخم مرغ و لوبیا آماده کرده و آن را به کودکان می دهند.  این مراسم در اعیاد مختلف نظیر عید فطر و قربان و نیمه ی شعبان برگزار میگردد واین رسم که از گذشته‌های دور، نسل به نسل تا به امروز در این منطقه منتقل شده و خوشبختانه هنوز رنگی از کهنگی بر شکل و شمایل آن ننشسته است. اهالی بندر کنگ با به‌جای آوردن این رسم و تبدیل آن به فرهنگی کهن، آن را جزو رسم‌های خود قرار داده‌اند.

بیشتر بخوانید

مراسم سنتی

سال نو دریایی: در اوایل مرداد ماه جشن گرفته می شود و مردم به دریا می روند و به یکدیگر رنگ می پاشند و شاخ حیوانات و تنه ی درختان را با خاک سرخ رنگ می کنند.

: مردمانی که در مجاورت دریا زندگی می کنند همانند امواج دریا از تحرک و سر زندگی خاصی بر خوردارند و این وابستگی و خو گرفتن با دریا را می توان در کنگی ها به خوبی مشاهده کرد، به طوری که همه ساله رسمی به نام سال نو دریایی را برگزار می کنند ودر یکی از روز های فصل تابستان(اوایل مرداد ماه) به دریا می روند.

بیشتر بخوانید

مراسم سنتی

مراسم ازدواج: این مراسم در بندر کنگ همانند سنت های گذشته اجرا می گردد و تنها تغییرات جزئی صورت گرفته است و بسیار جذاب و دیدنی می باشد. این مراسم همراه با موسیقی رزیف اجرا می شود و با رقص و پایکوبی های سنتی همراه است.

: امروزه برپایی مراسم ازدواج درمیان بندر کنگ تا اندازه ای مانند رسم سال های پیشین است. اگر چه به دلیل تغییر وضعیت اقتصادی، به جای مراسم هفت شبانه روزی عروسی، به برنامه ای سه روزه بسنده شده است، اما هنوز پایبندی به سنت ها در آن مشهود است.

بیشتر بخوانید

مراسم سنتی

مراسم یامال: این مراسم مربوط به دریا نوردان قدیمی بندر کنگ بوده است که آنها در هنگام کار و فعالیت نهمه های یامال را می خواندند .

این مراسم مربوط به دریانوردان قدیم بندر کنگ بوده است. آن ها در هنگام کار و فعالیت، نهمه یامال را با ریتم و نوایی خاص می خواندند. خواندن این اشعار نه تنها باعث ایجاد نظم و هماهنگی در میان آنها می شده، بلکه با این کار دریانوردان نیروی بیشتری را برای کار کردن به دست می آوردند

بیشتر بخوانید