مراسم حل حلو

0
عناصر ناملموس
عناصر ناملموس
افزودن به علاقمندی ها

اضافه کردن مورد به لیست دلخواه نیاز به یک حساب کاربری دارد

502
توضیحات

مراسم حل حلو

رسم جالبی که در روزهایی مثل عید قربان یا فطر یا نیمه ی شعبان برگزار می شود . خانواده ها بسته هایی از شیرینی برای این مراسم در خانه فراهم می آورندو در روز عید، کودکان با زدن درب خانه ها و گفتن کلمه ی حل حلو ، بسته های شیرینی خود را دریافت می کنند.

دسته دسته دختران و پسران با ذوق و شوق کودکانه خود کوچه‌ها و خیابان‌ها را مملو از شور و نشاط می‌کنند. درب هر خانه باز است و کودکان یک صدا کلمه هل‌هلو را تکرار و اعلام حضور کرده تا صاحب‌خانه سهم آنان را بدهد. حل حلو به معنای شیرینی می باشد که خانواده ها بسته هایی را مانند آجیل، زولبیا،شیرینی محلی، تخم مرغ و لوبیا آماده کرده و آن را به کودکان می دهند.  این مراسم در اعیاد مختلف نظیر عید فطر و قربان و نیمه ی شعبان برگزار میگردد واین رسم که از گذشته‌های دور، نسل به نسل تا به امروز در این منطقه منتقل شده و خوشبختانه هنوز رنگی از کهنگی بر شکل و شمایل آن ننشسته است. اهالی بندر کنگ با به‌جای آوردن این رسم و تبدیل آن به فرهنگی کهن، آن را جزو رسم‌های خود قرار داده‌اند.

معمولا پسران یا دختران کوچکتر خانواده خیرات را به منزل همسایه و بستگان می‌رسانند. سایر همسایگان و بستگان نیز چنین روالی را طی می‌کنند. گفته می‌شود این معامله باید به عدد 7 برسد. بعضی دیگر از خانواده‌ها به پخت هریسه (یک نوع حلیم محلی) آش، نخود و حلوا می‌نمایند. مراسم هل‌هلو قبل از غروب آفتاب آغاز شده و معمولا دو ساعت ادامه می‌یابد.

گالری