برج مدور

0
عناصر ملموس
عناصر ملموس
افزودن به علاقمندی ها

اضافه کردن مورد به لیست دلخواه نیاز به یک حساب کاربری دارد

497
توضیحات

برج مدور

اثری باقیمانده از دوره ی سلجوقیان که با مد دریا در آب فرو رفته، به شکل جزیره ای در می آید وبا جزر دریا می توان در آن قدم نهاد.

این برج که 900 سال از عمر آن می گذرد و مربوط به دوره ی سلجوقیان می باشد، در غرب بندر کنگ و در مجاورت قلعه ی پرتغالی ها قرار گرفته است. این برج که سطح طبقه ی اول آن 3 تا 4 متر از کف دریا ارتفاع دارد از سنگ سیاه و ملات ساروج ساخته شده است و در شبانه روز 13 ساعت در محاصره ی آب قرار دارد. در هنگام مد دریا این برج در آب فرو رفته و به صورت جزیره ای غیر قابل دسترس در می آید و در هنگام جزر آب می توان به داخل آن قدم نهاد. در ورودی آن به سمت خشکی است و در قسمت جلوی برج راه عبوری از سنگ سیاه بنا کرده اند که دارای 18 پله می باشد.
برج مدور بر خلاف اسمی که دارد کاملا مدور نیست، بلکه قسمتی که رو به ساحل است به صورت نیم دایره ساخته شده است و بقیه برج که رو به سمت دریاست به صورت چند ضلعی بنا شده استساختمان بنا همان طور که گفته شد از سنگ سیاه و ساروج است و به قدری محکم است که سالها همچنان ایستاده. به نظر می رسد سنگ های برج را از کوه های دورتر از کنگ آورده باشند. هنگامی که از پله های متعدد فردی  وارد برج می شود به یک فضای نسبتا پهن بر می خورد که مساحت آن حدود 6 متر مربع است. در سمت راست این فضا دو حجره و در سمت چپ نیز دو حجره کوچک ساخته اند که از داخل آن هها سوراخهایی به سمت دریا و ساحل تعبیه شده است. که یک نفر بدون این که دیده شود به خوبی می تواند سمت شرق و غرب و شمال برج را کاملا تحت نظر داشته باشد. در قسمت چپ در ورودی و درست کنار دو حجره قسمت شرقی برج، یک راه سنگی ب دوازده پله وجود دارد که از آن جا می توان به قسمت فوقانی بنا راه یافت. سقف حجره ها با توجه به  آثاری که وجود دارد قوسی شکل بوده و ارتفاع سقف تا کف حجره ها در حدود 60/1 متر می باشد و به این ترتیب نگهبانانی که در این برج از پشت سوراخ ها دریا و ساحل را زیر نظر داشته اند، به طور نشسته دیده بانی می کردند. اگر از پله های طبقه اول به بالای برج برویم به محوطه صافی می رسیم که تقریبا بام برج است و هیچگونه حفاظ یا سایه بانی در این قسمت وجود ندارد و از آن جا تمامی  دریا و قسمتی از شهر کنگ به خوبی پیداست. طول و عرض سقف برج بین دوازده و نیم تا سیزده متر در تغییر است و مساحت آن در حدود 162 متر مربع است. ولی به ظاهر کوچکتر به نظر می رسد. ارتفاع سقف برج تا سطح دریا در قسمت شرق و غرب و جنوب در حدود چهارده و نیم متر و در سطح شمال در حدود چهارده متر و هشتاد سانتی متر است. بیشتر ساکنین بندرکنگ و حتی بندرلنگه اعتقاد دارند که از این برج تا قلعه لشتان که در 6 کیلومتری شمال غرب کنگ قرار دارد، یک راه اسب رو به طول 4 کیلومتر وجود داشته و از این راه اسلحه، مهمات و مواد غذایی به قلعه می برده اند. و شاید قسمتی که از خارج به نظر می رسد پر است. و راهی به داخل ندارد، مدخل همین راه زیرزمینی باشد که به صورت ماهرانه  ای از بیرون مسدود شده است. تا حدود 60 سال پیش برابر همین برج در ساحل دریا دیواری از سنگ و ساروج وجود داشت که از شرق به غرب کشیده شده بود و حلقه های آهنی بزرگی به آن متصل بود و کشتی ها برای پهلو گرفتن از آن استفاده می کردند و طناب کشتی را به حلقه ها می بستند  و در حال حاضر از حلقه های آهنی اثری نیست و دیوار سنگی نیز زیر شن و ماسه ها پنهان شده است و اگر شن و ماسه به کناری زده شود این دیوار از زیر زمین بیرون خواهد آمد.

گالری
نقشه