خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

خانه ی هنرمندان از بناهای مهم بافت تاریخی بندر کنگ می باشد که به عنوان پایگاهی برای هنرمندان کنگی در راستای حفظ و پاسداری از آئین ها و سنت ها و هنر مردمان بومی در نظر گرفته شده است.

این خانه از اتاق های متعددی تشکیل شده است که هر کدام به یک انجمن اختصاص یافته است. در انجمن شعر و ادب، هنرمندان اهل قلم، به ادبیات مربوط به بندر کنگ می پردازند.شعر می گویند و به مشاعره با زبان محلی زمان را دل چسب می کنند. اتاق دیگری اختصاص دارد به گروه سرود اوزال، که در آن انواع موسیقی محلی از اوزال، رزیف، زفن و… آموزش داده می شود و انواع موسیقی محلی جز در ماه های حرام در خانه ی هنرمندان اجرا می شود و می توان گوش به آن سپرد. اتاق دیگری اختصاص دارد به انجمن هنرهای تجسمی و عکاسی،  این اتاق که پر است از آثار هنرمندان کنگی، زمان بسیاری شما را جذب می کند و با این بندر زیبای تاریخی به صورت مصور آشنا خواهید شد. تئاتر های مختلفی در خانه ی هنرمندان تدارک دیده و تمرین می شود و به اجرا در می آید،تئاتر های محلی و با زبان زیبای مردمان کنگ.

 خانه ی هنرمندان همچون دیگر خانه های بافت تاریخی، با معماری منحصر به فرد خود هر آدمی را به خود جذب می کند. این خانه شامل یک بادگیر می باشد که با نشستن در اتاق بادگیر می توان خنکای هوا را از طریق اولین کولر طبیعی بشر تجربه کرد. در درون حیاط این خانه یک کاپار وجود دارد که از حصر ساخته شده و هنر دست مردمان این دیار را به معرض نمایش می گذارد.

ویدیو موزیک

مصاحبه تصویری

اخبار

نظرات

1 Response

دیدگاهتان را بنویسید