تاریخچه
تاریخچه
افزودن به علاقمندی ها

اضافه کردن مورد به لیست دلخواه نیاز به یک حساب کاربری دارد

427

چرا باید شهر کنگ را انتخاب کرد ؟

  • بافت تاریخی
  • فرهنگ غنی
  • تورها و فعالیتهای دستی
  • مردمان مهمان نواز

آیا سوالی دارید ؟

از تماس با ما دریغ نکنید. ما یک تیم متخصص هستیم و خوشحالیم که با شما صحبت می کنیم.

1.8445.3356.33

Help@visitkong.com

توضیحات

تاریخچه بافت تاریخی

موقعیت مکانی
شهر تاریخی بندر کنگ یکی از شهرهای شهرستان بندر لنگه است که به لحاظ موقعیت مکانی در شرق بندرلنگه واقع شده و مرز بین این دو شهر یک خیابان مشترک می باشد. همچنین فاصله این شهر از مرکز استان، بندر عباس، 165 کیلومتر می باشد. این بندر از شمال به روستای باورد، از جنوب به خلیج فارس و از غرب به بندر معلم محدود می شود. این بندر تاریخی در مختصات’53° 54 تا ’57° 54 طول شرقی’35° 26 تا ’37° 26 عرض شمالی و ارتفاع متوسط پنج متر از سطح آب های خلیج فارس و درمسیر جاده بندرعباس ـ بوشهر قرار گرفته است.

 

  • جايگاه و نقش بندر کنگ در ميان بنادر و شهرهاي كرانه شمالي خليج فارس

ـ موقعیت قرارگیری ویژه نسبت به جزایر مهم جنوبی؛ بندر کنگ در مرکز مجموعه جزیره های قشم ، هنگام ، تنب بزرگ، سیری، کیش و هندورابی قرار دارد.
ـ پایگاه دریانوردی و لنج سازی خلیج فارس ـ جایگاه دوم صید ماهی در بنادر جنوبی بعد از بندر چابهار


سیر تاریخی و بنای شهر کنگ
براساس متون تاریخی و روایت های شفاهی بزرگان شهر، بندر کنگ دارای قدمتی بالغ بر 3000 سال است و بارها ویران و مجددا بنا شده است. در طول این دوران حداقل پنج بار هسته این شهر تغییر مکان داده است. بر اساس نقشه شماتیک زیر؛ شهر اول، درمحدوده قلعه پرتغالی های فعلی در جنوب غربی شهرکنونی قرار داشته که هم اکنون در زیر خاک مدفون است. کنگ دوم در نزدیکی خورسور در شرق شهر فعلی قرار داشته و بر اساس متون تاریخی شهر در این دوره پررونق و آباد بوده است. بعد از ویرانی کنگ دوم، هسته این شهر به قسمت شمالی شهر فعلی، که امروزه هوجا نامیده میشود، انتقال می یابد و کنگ سوم در این منطقه رونق میگیرد. رفته رفته هسته تاریخی شهر از منطقه هوجا به مجاورت شهرکنگ در دوره اول باز میگردد و شهر در این نقطه شروع به رشد و گسترش می نماید و در نهایت کنگ امروزی مابین منطقه کنگ دوم و چهارم بنا نهاده می شود و از جهات مختلف گسترش می یابد. کنگ پنجم یا شهر تاریخی امروز با قدمتی بیش از 400 سال دارای بافتی سالم، پویا ، سرزنده و ارزشمند بوده و زندگی در آن جاریست.

 

گالری