مساجد تاریخی
مساجد تاریخی
افزودن به علاقمندی ها

اضافه کردن مورد به لیست دلخواه نیاز به یک حساب کاربری دارد

539

چرا باید شهر کنگ را انتخاب کرد ؟

  • بافت تاریخی
  • فرهنگ غنی
  • تورها و فعالیتهای دستی
  • مردمان مهمان نواز

آیا سوالی دارید ؟

از تماس با ما دریغ نکنید. ما یک تیم متخصص هستیم و خوشحالیم که با شما صحبت می کنیم.

1.8445.3356.33

Help@visitkong.com

توضیحات

مساجد تاریخی بندر کنگ

مساجد بندر کنگ بعد از خانه ها به عنوان مهم ترین بنای معماری در شهر به شمار می روند. تقریبا می توان گفت محلات مختلف ساختار خود را با توجه به مساجد همجوار پیدا نموده اند. جهت گیری خانه ها و سیستم ارتباط کوچه ها و معابر مختلف کاملا تحت تاثیر مسجد هر محله می باشد. خا نه های تاریخی در ساختاری هماهنگ به دور مساجد محله ای سازمان یافته و استقرار پیدا کرده اند. معماری سفره ای در مقیاس خود خانه ها نیز دیده می شود. به طوری که اتاق های هر بنا به دور مابینسرای مرکزی چیده شده اند و نظم خود را از طریق هندسه مرکزی پیدا نموده اند.

مسجد احمد ابن حنبل(مسجد کاکا)
این اثر در زمستان سال 1385 باشماره شناسه 15416 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.مسجد احمد بن حنبل از سنگ و ساروج و گل )به عنوان ملات (و گچ محلی )برای پوشش جداره ها( و چوب چندل و منگور)برای سقف( ساخته شده است.این بنا در گذشته فاقد مناره بوده ولی در سالیان اخیر یک مناره به ارتفاع تقریبی 25 متر در ضلع شمال شرقی آن بنا شده است. این بنا در گذشته دارای دو شبستان) زمستانی در شمال به صورت مسقف و کاملا پوشیده با رواقی در ضلع شرقی خود( و شبستانی تابستانی )در جنوب و مشرف به دریا و از شرق و غرب و جنوب کاملا باز( است.

مسجد جامع :
این مسجد جامع یکی از بنا های بزرگ و قدیمی شهراست که در ضلع غربی و متصل به سایت موزه برکه های آبی خاورمیانه قرار دارد. اما در حال حاضر چهره تاریخی بنا در حدود 70 درصد دچار تغییر شده و با مصالح ناهمگون پوشانده شده است و لی همچنان آن مناره قدیمی خود را حفظ کرده است.


مسجد نابینا:
این مسجد یکی از مساجد تاریخی این شهر است که در محله نابینا و کنار دریا قرار دارد این مسجد در طی سالیان گذشته مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است این مسجد هم مانند سایر مساجد قدیمی دارای حیاط و ساباط و نماز خانه اصلی و یک مناره است که در نوع خود منحصربه فرد است . در حال حاضر این مسجد توسط یکی از خیرین شهر تاریخی بندر کنگ در حال مرمت و بهسازی است.

مسجد کویتی و مسجد حسنین:
مسجدکویتی و حسنین از قدیمی ترین مساجد شهر کنگ محسوب می شوند که در مجاورت لبه ساحلی شهر و در بافت قدیم قرار گرفته و در ایجاد خط آسمان ویژه برای شهر نقش بسزایی داشته است.

گالری